Jak czytać

Śmierć Awatara.

Powieść zaczyna się kilka lat po zakończeniu Drugiej Wojny Nehelemskiej. Jack Arizona wraca do miasta z kolejnego kilkutygodniowego wypadu aby dowiedzieć się, że jego brat, awatar Lobeof, dostąpił zaszczytu Wstąpienia. Już następnego dnia Jack zostaje wciągnięty w wydarzenia, które wywracają jego życie do góry nogami.

Jest to główny wątek fabularny. Nad tą powieścią pracuje autor od samego początku przygody z pisarstwem i jeżeli chcesz wkroczyć w świat Ogrodu bez trzymanki i w sam środek wydarzeń to zacznij od „Śmierci Awatara” właśnie. Wszystkie niezbędne informacje, wątki, bohaterzy, sytuacje i wyjaśnienia są przedstawione w tym wątku. Niemniej aby lepiej poznać niektóre postacie, ogólną konstrukcję i zasady rządzące Ogrodem polecam zagłębić się w inne opowiadania i wątki poboczne, choć, jak już wspomniałem, nie jest to obowiązkowe, aby dobrze się bawić.

Powieść dzieli się na rozdziały a te na strony (dla łatwiejszego powrotu w razie przerwy). Należy czytać je po kolei, poczynając od rozdziału 1: „Powrót do domu”, czyli jak klasyczną książkę.

Sny Sprawiedliwych

Sandoval Montana, Sprawiedliwy osadzony w krematorium za czasów Drugiej Wojny Nehelemskiej, wychodzi nagle na wolność. Przeżarty paranoją nie może uwierzyć, że wojna dobiegła końca i próbuje odkryć, jakie są prawdziwe intencje Kongregacji.

Jest to poboczny wątek fabularny, którego akcja rozgrywa się w podobnym czasie co „Śmierć Awatara”. W książkach i powieściach często stosuje się przeplatanie dwóch lub więcej wątków fabularnych w jednej powieści i „Sny Sprawiedliwych” byłby częścią „Śmierci Awatara”. Wątek ten jest powiązany z wydarzeniami przedstawionymi w głównej linii fabularnej.

Powieść dzieli się na rozdziały a te na strony (dla łatwiejszego powrotu w razie przerwy). Należy czytać je po kolei, poczynając od rozdziału 1: „Krematorium”, czyli jak klasyczną książkę.

Dzieci Synedrionu

W tym cyklu powieści poznajemy losy Kapitan Deiny z ośrodka Point Lay Północ. Jej oparty na Starych Prawach świat wywraca się nieco do góry nogami, gdy wraz z młodą i tajemniczą mechanik Elizabeth zapuszcza się coraz głębiej na terytorium wroga.

Aby ułatwić nieco zrozumienie świata Ogrodu, a także aby lepiej zrozumieć wydarzenia toczące się w pierwszych rozdziałach „Śmierci Awatara” polecam przeczytać choćby pierwszy rozdział tej powieści. Fabuła toczy się z perspektywy ludzi określanych przez kongregację jako technomanci, toteż nomenklatura i tłumaczenie zjawisk zachodzących w świecie będzie bliższe czytelnikowi.

Powieść dzieli się na rozdziały a te na strony (dla łatwiejszego powrotu w razie przerwy). Należy czytać je po kolei, poczynając od rozdziału 1: „Lunatyk”, czyli jak klasyczną książkę.

Opowiadania

W przeciwieństwie do powyższych przypadków, opowiadana nie są ze sobą powiązane a ich związek z główną osią fabularną którejkolwiek z powieści jest bardzo luźne, o ile w ogóle obecne. Niemniej wciąż osadzone są w świecie ogrodu, choć ich umiejscowienie w czasie i przestrzeni jest bardzo, bardzo rozległe. Każde opowiadanie to zamknięta całość, można je czytać w dowolnej kolejności.